Ei pakkorokotuslaille
Kommentoitu viesti
Vieras Vieras |
#438 Re: Lain tulkinta16.12.2010 00:45Heh, asioista kannattaa ottaa selvää enemmältä kuin yhdeltä taholta, jos halajaa saada laajemman kuvan. Itse en näe tässä lainmuutoksessa mitään, mistä pitäisi älähtää. Tuo pykälä pakkorokotuksista on toden totta ollut vuosikymmeniä samassa laissa ja miettikääpä miksi sitä ei ole tarvinnut käyttää. Koska vielä ei ole ollut sellaista epidemiaa, joka olisi pakkorokotuksia vaatinut. Ovat olleet vain jo 80-luvulla kaukaa viisaita =) Entäpä jos isorokko tai joku vielä vakavampi epidemia lähtisi Suomessa tai lähialueilla liikkeelle. Olisi ihan kohteliasta naapuria kohtaan rokottaa itsensä. Veikkaisinpa, että jono olisi terveyskeskuksen ovella rokottetta ottamaan, kun saman aiheutti jo sikainfluenssa. Kaikki ihmiset eivät kuitenkaan ole ihmisystävällisiä, joten jo nyt on mahdollista tartuntatautilain nojalla hoitaa ihmisiä heidän omasta tahdostaan riippumatta. Uskoisin, että rokotteen vastustajistakin valtaosa haluaisi itseään hoidettavan vakavan sairauden iskiessä vaikkei se tarttuva olisikaan. Rokotteen väestölle antama suoja saadaan toki, vaikkei kaikkia rokotettaisi, eikä pakkorokotuksiin siksi todennäköisesti jouduttaisi vakavassakaan epidemiassa. Sen lupaan, että soitan kyllä itse auton hakemaan sen naapurin, jolla on isorokko vaikkei naapuri siitä varmasti riemastu. |
Vastaukset
HUH HUH Vieras |
#441 Re: Re: Lain tulkinta2010-12-16 10:42:19#438: Vieras - Re: Lain tulkinta Sinä "vieras" tulkitset lakia näin! No kerroppa, kuinka toimit silloin, kun olet rokotteen ottanut kiltisti WHO:n julistettua pandemian, kun STM on suitsuttanut monikansallisten roketevalmistajien markkinatorvena rokotteen pätevyyttä, mutta kaiken jälkeen toteat, että sait rokotteesta sivutuotteena aivovaurion tai ehkä HI-viruksen, niin kuin USA:n armeija sai isorokkorokotteesta 1965. NIIN ................ Eikä pandemiaa tullutkaan! Tulisiko sinulla silloin mieleen, että olitpas sinä fiksu, fiksumpi kuin joku muu, kun ajattelit näin paljon naapuriasi ????? Kylläpä näitä viisastelijoita on moneen junaan laitettavaksi .................. että rokotemyrkkyä pitäisi ottaa ihmisystävällisyyden vuoksi ............... jokaisen! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10191 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40442 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
704 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
524 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
524 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
626 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
81 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
70 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20786 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
803 Luotu: 02.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
48 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
174 Luotu: 22.05.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
42 Luotu: 15.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1685 Luotu: 01.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
794 Luotu: 21.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
45 Luotu: 09.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
953 Luotu: 08.03.2024
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1135 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2751 Luotu: 08.04.2024