Elävänä syntynyt abortoitu sikiö on pelastettava!
Kommentoitu viesti
Vieras |
#27 Oikeus valintoihin14.11.2012 13:15Ihmisillä on omituinen ajattelutapa luulla että kaikki haluavat elää, eläimet ja ihmiset, olivat ne sitten kuinka vanhoja, sairaita tai vammaisia hyvänsä. Näin ei kuitenkaan ole. On paljon vanhuksia jotka jo haluaisivat kuolla mieluummin kuin elää kituen ja vakavasti sairaina. On paljon ihmisiä jotka ovat tehneet mm. elvytyskiellon ja hoitotestamentin juuri siksi, etteivät sitten joutuisi kärsimään jos jotain vakavaa tapahtuu. On paljon ihmisiä jotka pitävät hengissä vakavasti sairaita koiriaan muka siinä uskossa että koira on onnellinen kun sitä silitellään ja pidetään hyvänä. Vaikka sen koiran käytöksestä näkisi että se kärsii. On paljon ihmisiä jotka luulevat tietävänsä vakavasti vammaisen, kommunikoimaan kyvyttömän ihmisen puolesta mitä tämä haluaa. Vakavasti sairaan eläimen väkisin hengissä pitäminen on eläinrääkkäystä. Mutta vakavasti sairaita, kommunikoimaan kyvyttömiä ei puolusta kukaan. Heitä saa pitää hengissä vaikka millä keinoilla vuosia tai vuosikymmeniä, kenties vastoin heidän todellista tahtoaan. On väärin pakottaa syntymään vakavasti sairas tai vammainen lapsi, kun kerran vaihtoehtojakin on. |
Vastaukset
Vieras |
#28 Re: Oikeus valintoihin2012-11-14 13:28:26Niin - yleisesti pidetään elämää parempana kuin kuolemaa ja olemista parempana kuin olemattomuutta. Ja merkillisesti ne, jotka kokevat kuuluvansa elämään oikeutettujen piiriin, ovat valmiit kieltämään tämän oikeuden niiltä, joilta sitä ei vielä tai enää voida kysyä. |
Valinnan mahdollisuus! |
#39 Re: Oikeus valintoihin2012-11-14 21:23:54Oletko kuullut yhdenkään koiran pyytävän eutanasiaa? Entä yhdenkään sikiön pyytävän aborttia? En minäkään. Se, ettemme tiedä on täysin totta, mutta sillä ei voi argumentoida abortin puolesta. Jos emme kerran tiedä, miten voisimme sen perusteella mennä päättämään elämän, jos emme kerran sillä perusteella voi antaa elämän jatkuakaan? Nimenomaan on kysymyksestä oikeudesta valintoihin - sikiön oikeuteen valita itse kasvettuaan varttuneemmaksi. Tilastollisesti varmasti suurin osa maailman eläimistä ja ihmisistä kärsii jollakin tavalla ja haluaa silti elää. Monet eivät jaa hedonistista näkemystäsi, sikiöstä emme tiedä. On paljon ihmisiä, jotka luulevat tietävänsä sikiön puolesta mitä tämä haluaa. Järkyttävää kuinka käännät raskauden luonnollisen kulun pakottamiseksi ja abortin vapauden toteutumiseksi. On huolestuttavaa kuinka ihmiset ovat jo valmiiksi päättäneet kantansa ja käyttävät sen puolustamiseen argumentointia, joka ei ole lainkaan yhteensopiva varsinaisen kannan kanssa. Miettikää voisitteko mahdollisesti olla myös väärässä. Tässä ollaan ihmiskunnan yhden suuren kysymyksen äärellä ja jokaisella on mahdollisuus oppia tärkeitä asioita.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45366 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
139 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025