IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Farao |
#193821.01.2013 11:32Sellainen on tämä ristiretki turvetuotantoa kohtaan että turvetuottajana kyllä on ikävää katsottavaa. Muutaman kerran vuodessa analysoidut tulokset vaan kertoo veden olevan kulmakunnanpuhtainta pl. lähteet ja kaivot. Tuttu juttu on kuitenkin se, ettei tuloksia uskota. Kyllä, meillä virtaama mitataan kertaluontoisesti. Ok, heitetään virtaama kymmenkertaiseksi, vieläkin ollaan kulmakunnan puhtainta. 10-kertaistetaan haitta-ainepitoisuudet. Nyt ollaan vasta jätevesipuhdistamon kanssa tasoissa. En pätkän vertaa ihmettele laiminlyöntejä ympäristölupavelvoitteista. Sen verran elämälle vieraita piirteitä niissä paikoin vaaditaan. Kun lupavelvoitteet ovat kohtuullisia ja samassa suhteessa muihin saman verran tai enemmän "saastuttaviin" maankäyttömuotoihin, eipä liene ongelmaa niiden toteuttamiseen. Nyt vaan niin ei ole. Kyllä, tiedän että tästäkin mielenpahoittajakansan asukas Supi Suomalainen pahoittaa mielensä. Kyllä minä tällä menolla turvetuotannon lopetan. Ei minun elämä siihen kaadu. Tekee vain pahaa miettiä seurauksia. Mitä tekevät työntekijäni sitten? Millä kotikunta lämpenee? Jos polttoainetta vaihdetaan, kaukolämpöhinta nousee ainakin 20 prosenttia kertalaakista Mitä virkamieskunnan työhyvinvoinnille käy kun työtehtävät vähenevät entisestään mutta palkka vaan juoksee? Erityisesti mitä käy luonnolle kun poistan pintavalutuskenttäni toiminnasta, pistän turvekentät nurmelle ja ajan alamaan lantaa lannoitteeksi? Sääli että ns. luonnonsuojelijat ovat viime kädessä vain omaa asiaa ajamassa ahneesti ja haistattavt pitkän luonnon toiminnalle. Tässäkin mennään ojasta allikkoon. PS. Kyllä virkamiehillekin turvetta voi ikävä tulla sitten kun heidät potkitaan joskus pellolle. Valitettavasti siinä vaan kestää aikaa. |
Vastaukset
Inversus |
#1939 IRe:2013-01-21 12:07:47#1938: Farao - Olen ihmietetyt, kun vanhoiile alueille, joissa yritetään parantaa suojelua,valitetaan Vaasaan. Lupamääräyksissä on aina, että valituksesta huomioittamast toimintaa saa jatkaa. Eikö olisi parempi, ,että tehtäisi tarpeelliset parannukset heit, mutta valittajat viivästytyttävät? |
Taisto Holla, Mieskonmäki |
#1944 Re:2013-01-24 12:38:24Aika huonossa kunnossa on kulmakunnan kaivot ja lähteet, jos turvetuotannon jätevedet on puhtaampia. Miten lie analysoidun humus ja kiintoaine? Näyttää tuolla rapakon takanakin nuo "kotimaisen puhtaan energian" tuotantomenetelmät nuodattavan samoja periaatteita kuten täällä Suomessakin...ympäristöstä välittämättä, kunhan kassavirta on maksimissaan. Tässä linkki uutiseen:http://www.hs.fi/ulkomaat/Villi+ja+karu+pohjoinen+/a1358053352408 Ja tässä lainaus uutisesta: "Öljyn sivutuotteena maasta nousevaa maakaasua poltetaan, koska polttaminen on halpaa ja kuljettaminen kallista. Se on sääli, sillä Pohjois-Dakotassa poltettavalla maakaasulla lämmittäisi yli puoli miljoonaa kotia. Poltosta syntyvä hiilidioksidi vastaa noin yhden hiilivoimalan päästöjä. Polttaminen on silti parempi ratkaisu kuin metaanista koostuvan maakaasun päästäminen ilmaan." Vertaushan se on tuokin...edes jonkin näköinen ympäristöön liittyvä näkökulma. Tätä aihettahan on täälläkin käsitelty???
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44758 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10583 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1620 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
678 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
197 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20832 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025