Jyväskylän lyseo tulee säilyttää
Koko ei takaa teho |
/ #133 Re: Re: Hallinnon hölmöilyä28.01.2012 09:17Mitä ihmeen säästöjä? Mistä ne tulee? Onko siellä Viitaniemessä jotain tiloja tyhjillään? Viitaniemen opettajatko niitä entisiä lyseon lapsukaisia jatkossa opettaa, jolloin lyseon opettajien palkkakulut jäävät säästöön? Missä ajassa 7 miljoonaa saadaan säästöön? Vuodessako? Heti ensimmäisestä vuodesta alkaenko vai joskus myöhemmin? Laskelmia tavaamattakin tajuaa, että suurimmat kustannuserät ovat tilat ja opettajien palkat. Niiden tarve taas on kiinni siitä, paljonko koulutettavia on. Jos luokkakoko ja tilaneliöt per koululainen pysyvät entisellään, merkittäviä säästöjä tuskin tulee. Pari vuosikymmentä sitten VR laskeskeli Tampereella Hollon mutkan oikaisun tuomia säästöjä. Kun mutkassa ei tarvinnut enää jarruttaa, matka-aika Tampereelta Helsinkiin lyheni19 sekuntia. Kun sekunnit kertoi matkustajien määrällä, saatiin säästymään jo kokonaisia miestyövuosia. Koska uusi ratalinjaus vedettiin omakotialueen läpi, näiden merkkittävien säästöjen vuoksi toistakymmentä perhettä sai lähteä kodeistaan. Jokaisella Helsingin reissulla mietin, miten tällä kertaa käyttäisin sen 19 sekunnin ajansäästöni. 9 kertaa 10:sta sitä on kuitenkin turha miettiä, kun juna on joka tapauksessa myöhässä. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10041 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
39788 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
646 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
483 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
359 Luotu: 14.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
625 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20783 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
63 Luotu: 13.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
951 Luotu: 08.03.2024
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
790 Luotu: 02.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
794 Luotu: 21.05.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
172 Luotu: 22.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1683 Luotu: 01.05.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
41 Luotu: 12.06.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
719 Luotu: 13.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
41 Luotu: 09.06.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2748 Luotu: 08.04.2024
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1134 Luotu: 16.05.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
26 Luotu: 15.06.2025