Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Juha Buska Vieras |
/ #271 Re: Re: Epäpätevät ensihoitajat29.11.2010 17:06#269: tällä Länsi-Pohjan alueella ei kohta uskalla asua - Re: Epäpätevät ensihoitajat Olen varsin pahoillani lähiomaistesi menetyksestä. Kyseistä asiaa tuntematta olisi kyllä mielenkiintoista tietää millaista sähläystä tilanteissa on ollut. Ennenkaikkea jos kyseessä on ollut nykyinen Tornion ensihoitopalvelua tuottava organisaatio. Olenhan osaltani vielä hetken vastuussa ensihoidon operatiivisesta toiminnasta. Ensihoidon laatua voidaan tarkastella erään teorian mukaan neljästä näkökulmasta eli suunnittelu-, tuotanto-, systeemi- ja asiakaskeskeisyydestä. Yhteiskunta takaa kansalaisille ensihoitopalvelut, jossa alueesta riippuen on suuriakin laadullisia vaihteluita. Ensihoitopalvelussa asiantuntijat koulutus- ja kokemustaustasta riippuen toimivat suunnittelu- ja tuotantokeskeisen laatunäkemyksen pohjalta. Tästä seuraa, että itse ensihoito-operaatio ei yleensä ole potilaan tai omaisen asiantuntemuksen piirissä. Asiakkuuden alueelle jäävät useammin palvelun ominaisuudet, joita potilas on pätevä arvioimaan. Näitä ovat mm. tiedottaminen, ystävällisyys, kuunteleminen sekä palvelun sovittaminen tilanteen mukaan. (Lillrank, P. 1998. Laatuajattelu: laadun filosofia, tekniikka ja johtaminen tietoyhteiskunnassa. Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Otava.) Mielestäni tällä foorumilla ei kukaan ole puolustellut Punaista Ristiä ainoana oikeana ensihoitopalvelua tuottavana organisaationa. Mikä tahansa organisaatio voi tuottaa halutessaan laadukasta ensihoitopalvelua jos kaikki laadulliset resurssit ovat kunnossa. Ensihoitopalvelu on osa muuta terveydenhuoltoa ja tulevan uuden terveydenhuoltolain myötä se kytketään entistäkin kiinteämmin osaksi terveydenhuollon päivystyspalvelua. Mielestäni loogisin tapa järjestää ensihoitopalvelu on tuottaa se tulevaisuudessa sairaanhoitopiirin omana toimintana. Esimerkiksi Kainuun Maakunta -kuntayhtymä on ensihoitopalvelun uudelleen järjestelyillä saanut aikaiseksi loistavan "ryhtiliikkeen" alueensa ensihoitoon. Mitä nyt muutamalla Kainuun paikkakunnalla on ollut ongelmia laadun suhteen juuri ulkoistamisen vuoksi. Keskeinen ensihoitopalvelun laatuun vaikuttava resurssi on ehdottomasti riittävän koulutuksen omaava henkilökunta, jolla ennen kaikkea ensihoidon hoitotasolla on riittävästi työkokemusta vaativista ensihoitotyön tehtävistä. Ensihoitotyön hallitseminen ei ole sisäsyntyistä ja koulutus antaa siihen vain teoreettista pohjaa, jota lähdetään sitten soveltamaan käytäntöön. Itse olen ensihoitajan urani alussa joutunut opettelemaan ensihoitotyötä ns. "kantapään kautta" ilman, että minulla olisi ollut työparina henkilöä joka olisi ollut riittävänä tukena. Sellaista en toivoisi nykypäivänä enää kenellekään vastavalmistuneelle henkilölle, joka tulee töihin ensihoitopalveluun. Nykyinen malli tulee ehdottomasti olla "mestari-kisälli" -malli. Ensihoitotyössä ei ole varaa harjoitella kuin kokeneen työparin kanssa, johon voi tiukan paikan tullen tukeutua.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51130 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
501 Luotu: 20.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11084 Luotu: 09.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
248 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3109 Luotu: 09.03.2022
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
951 Luotu: 17.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21083 Luotu: 20.03.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
277 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025