Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Kommentoitu viesti
Outi Keinänen Vieras |
#679 Re: Outille ja Ilkalle08.02.2011 03:25#515: Jänishousu - Outille ja Ilkalle Hei Jänishousu! Odotan aamun Posaria, josko sattuis olemaan soster ltk:n päätöksistä tiedotetta, kuten tavallisesti. Nyt erityisen tarkkailuni kohteena on vastuulääkärin toteaman sopimusrikkomuksen käsittely lautakunnassa. Jos olisin ko. lautakunnan pj. tai jäsen en todellakaan hyväksyisi vastuulääkärin vahvistamia sopimusrikkomuksia tiedoksi asiana. Minulla ei olisi kanttia ottaa vastuuta vastuulääkärin toteamasta potilasturvallisuuden vaarantumisesta. En ymmärrä toiminnasta päävastuussa olevan viranhaltijan esityksen logiikkaa, että merkitään tiedoksi. Valtuustolle annettiin perusturvajohtajan toimesta selitys siitä, että vastuulääkärillä on valvontavastuu ja asia on siten hoidossa ja voimme olla turvallisin mielin. Nyt kun vastuulääkäri on valvonnassaan havainnut ja vahvistanut lautakunnalle sekä esimiehelleen, esityslistan liitteenä olleet, sopimusrikkomukset, niin ei sitä voi vain merkitä minun mielestäni tiedoksi. Jos potilasturvallisuuden vaarantumista epäillään vastuulääkärin toimesta näin vahvasti, niin se ei ole mielestäni pelkkä tiedoksi asia!!! Nyt alkaa olla kyse virkavastuusta ja sen toteutumisesta. Toivottavasti soster. lautakunnassa on oltu hereillä eilisen illan kokouksessa ja laitettu asian käsittely uusiksi. Ei ole mielestäni pois tämä asia, vaikka en ole kirjoitellut täällä. Olen kuitenkin aktiivisesti pitänyt itseäni ajantasalla tapahtumissa. Tästä viimeisimmästä lautakunnan päätöksestä on jälleen kerran otto-oikeus kaupunginhallituksella, jos sosiaali- ja terveyslautakunta ei ole tarttunut päätöksessään vastuulääkärin vahvistamiin sopimusrikkomuksiin. Siinäpä on Ilkalla sitten näytön paikka kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana ja kilpailuttamisprosessin valmistelleen kilpailuttamistyöryhmän jäsenenä. Nythän hänellekin on niitä todisteita, että toimeksi vaan... |
Vastaukset
Matti Suopajärvi Vieras |
#680 Re: Re: Outille ja Ilkalle2011-02-08 09:30:46Tuostahan tässä on kyse mitä Outi kirjoittaa, se vaan että kokous on tänään. "Toivottavasti soster. lautakunnassa on oltu hereillä eilisen illan kokouksessa ja laitettu asian käsittely uusiksi."
|
jänishousu Vieras |
#681 Re: Re: Outille ja Ilkalle2011-02-08 11:49:21#679: Outi Keinänen - Re: Outille ja Ilkalle Kiitos Outi vastauksesta - pitkään näyttää ilta vierähtäneen näitä lukiessa:) Toivottavasti Ilkka (jos tätä palstaa lukee) ymmärtää viestisi rakentavana ehdotuksena ja toivottavasti sen sellaisena esitit. Korostaisin vielä, että vaikka palstalla jotkut ovat yrittäneet tehdä tästä poliittista nokittelua, niin huoli ja tehdyt mokat eivät ole poliittisia. Toivottavasti te oikeasti omilla aivoilla ajattelevat Gunnar, Ilkka ja Outi löydätte tässä asiassa yhteisen näkemyksen hoitaa asiaa ja etsiä tukea myös yli puoluerajojen. Yksikään puolue ei taida saada asiaa hoidettua - sen verran syvällä ovat saappaat savessa vähän joka suunnalla. Kun Matti jo tärveli lyhyen ja ytimekkään lopetukseni, niin tärvellään lisää ;) Perusturvajohtajan mielestä se että sopimusta ja lakia rikotaan, sopimuksen valvonta laiminlyödään, potilasturvallisuus vaarantuu ja ylipitkät työvuorot ovat ongelma, ei ansaitse muita toimia kuin merkitä asia tiedoksi. Näin siitäkin huolimatta, että kaikki edellä mainitut asiat on raportoinut asiaa valvova viranomainen, jonka raportista käy ilmi, että rikkomukset edelleen jatkuvat.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45188 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10612 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1701 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1452 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
711 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
267 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
178 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
132 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025