Vastustamme Valviran aikeita puuttua kilpirauhasongelmien hoitoon
Kommentoitu viesti
T3-lääkkeellä avun saanut |
#332 T3 Kantelijalääkärit19.12.2013 19:28VIRALLISEN LINJAN mukaan Thyroxin (T4) lääke on ainoa oikea hoito kilpirauhasen vajaatoimintaan. 12.12.2013 TV-yhden Akuuttiohjelmassa, professori, endokrinologi Matti Välimäki väitti Wilsonin syndroomaksi nimetyn T3-käänteisongelman olevan nettisairaus, jota ei ole olemassa. T3- lääke on ollut markkinoilla 1950-luvulta asti (siis jo kauan ennen nettiä) ja se on USA:ssa luokiteltu turvallisimpaan lääkeryhmään. Eikä ole siten hengenvaarallinen, kuten Välimäki ohjelmassa väitti. Tunnetuin tällä lääkkeellä hoidettu potilas on tiettävästi Yhdysvaltain presidentti John F. Kennedy. Väärä hoito ja väärät päätelmät 1980-luvulla endokrinologit yrittivät Suomessa hoitaa käänteisongelmaa yhdistelmähoidolla määräämällä potilaille sekä T4 hormonia (Thyroxin), että T3 hormonia (Liothyronin, Thybon). Tämän vääränlaisen hoidon myötä hoitotuloksia ei syntynyt, mistä lääkärit päättelivät, että käänteisellä T3 hormonilla ei ole merkitystä. Tämän virheellisen tulkinnan myötä syntynyttä väärää päätelmää opetetaan edelleen endokrinologiaan erikoistuville lääkäreille. Jos endokrinologit olisivat tuolloin ymmärtäneet hoitaa käänteisongelmaa pelkällä T3 hormonilla (T3 monoterapia), olisivat myös he nähneet hoitotulokset. Nyt muutamat endokrinologit ja muut lääkärit (mm. Matti Välimäki, Esa Soppi, Jyrki Lähde, Samuli Ylitalo, Anu Vanhatalo, Pasi Nevalainen, Annakaisa Reponen) tekevät kanteluita niistä lääkäreistä, jotka ovat oivaltaneet, että ongelma pitää hoitaa pelkällä T3 lääkkeellä, jotta potilaat tervehtyvät. Koko juttu löytyy: http://www.terveysjarjesto.fi/ |
Vastaukset
Sain avun Liothyroninista |
#334 Re: T3 Kantelijalääkärit2013-12-20 18:56:51#332: T3-lääkkeellä avun saanut - T3 Kantelijalääkärit "Nyt muutamat endokrinologit ja muut lääkärit (mm. Matti Välimäki, Esa Soppi, Jyrki Lähde, Samuli Ylitalo, Anu Vanhatalo, Pasi Nevalainen, Annakaisa Reponen) tekivät kanteluita..." Ohoh! Kova on endokrinologian oppialan painostus, todella kova. Oma kunnia kyseessä. Ovat vuosikymmeniä tehneet surkeaa tiedettä ja noudattaneet selvää THS - harhaoppia. Nyt ei pokka kestä myöntää tätä harhaopin noudattamista. Kärsijöinä potilaat ja oikeaa hoitoa yrittävät lääkärit. Kilpirauhasen vajaatoiminnan hoito on otettava kokonaan pois endorinologeilta! Kokonaan. Endojen harhaoppi ei muuten häviä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45165 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10611 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1695 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1452 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
712 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
710 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
265 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
222 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
192 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
170 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
125 Luotu: 30.06.2025