EI Tom of Finland -postimerkkiä Suomeen!
Kommentoitu viesti
J |
#869 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset27.04.2014 10:58#865: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset En minä ole tässä sanonutkaan että jonkun pitäisi todistaa Jumalan olemassaolemattomuus. Se nyt vaan ei ole mahdollista todistaa Jumalaa olevaksi tai olemattomaksi tieteellisesti. Eli mitenköhän minä nyt käänsin? Ei minulle ole väliä onko minun ajatukset sinulle minkään arvoisia. Minulle ne ovat ja se riittää. Niinhän se menee sielläkin päin. Itsellesi sun ajatukset on kaikista arvokkaimpia. "Koittaisit nyt tajuta" on taas vaan sitä että MINUN pitäisi jotenkin kääntyä, eikä muiden suinkaan. Eli kuka se tässä syöttää ja mitä? Edelleenkin tämä on minun henkilökohtainen uskoni. Jumala on minusta riippumaton, ts. Jumala ei ole olemassa siksi että minä sanon niin. Minä sanon niin vain koska uskon siihen. "Homo on paha"? No kyllä ne minusta ihmisiä on siinä kuin muutkin. Ihminen ja sen teot pitää voida osata irrottaa toisistaan, koska jokaisella ihmisellä on olemassa lähtökohtainen ihmisarvo riippumatta teoistaan. Ne teot on sitten toinen asia. Kuulostan hölmöltä? No ihan miten vain :D |
Vastaukset
Vieras |
#877 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset2014-04-27 16:32:38Kysymyslauseeseesi "Kuulostan hölmöltä?" vastaan, vaikka et kysynytkään minulta, siitä huolimatta vastaan, ettei tuossa ollut todellakaan mitään hölmöltä kuulostavaa. Joku toinen henkilö varmaan näkee asiat toisin. Meitä kun on täällä useita ihmisiä.
|
Vieras |
#879 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset2014-04-27 16:50:10Tuokin on todella tärkeä kohta "Ihminen ja sen teot pitää voida osata irrottaa toisistaan, koska jokaisella ihmisellä on olemassa lähtökohtainen ihmisarvo riippumatta teoistaan. Ne teot on sitten toinen asia." |
Vieras |
#886 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset2014-04-27 21:27:18Niin, siinä olet oikeassa, että jumala ei ole olemassa koska sinä sanot, että on. Jumala ei myöskään ole olemassa siksi, että minä sanon, että ei ole. Jumala ei ole olemassa koska sen olemassaolosta ei kukaan ole koskaan millään tavalla pystynyt antamaan yhtään ainotta pienintäkään luotettavaa todisteen murenaakaan. Siinäkin olet oikeassa, että jos joku "perustelee" asioita "koska jumala" niin sillä ei todellakaan ole minulle mitään arvoa. Melko harvalle enää on. Niiden määrä kenelle tällä "perustelulla" on arvoa vähenee sukupolvi sukupolvelta. Sanotaan, että luulo ei ole tiedon väärtti. Tämä pätee myös uskoon. Jos joku haluaa rakentaa elämänkatsomuksensa vanhoille saduille, niin siitä vaan. Niin kauan kun siitä ei ole kenellekään mitään haittaa se ei minua häiritse. Mutta sitten kun siitä on jollekulle haittaa, silloin kun osalta kansalaisista halutaan evätä avioliiton ihmisoikeus syystä "koska jumala", niin silloin se häiritsee. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43125 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10424 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
710 Luotu: 14.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1078 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
618 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
131 Luotu: 16.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
95 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
90 Luotu: 15.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
89 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
105 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
655 Luotu: 06.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
682 Luotu: 04.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
51 Luotu: 09.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
57 Luotu: 12.06.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2765 Luotu: 08.04.2024
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1705 Luotu: 01.05.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
30 Luotu: 18.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20801 Luotu: 20.03.2025