Urheilu pois YLE puheesta
Kommentoitu viesti
M Kleemola |
#63 Re: Älyä voi olla pölötyksessäkin17.01.2012 13:47#62: Pedagoomikko - Älyä voi olla pölötyksessäkin Ilmeisesti yksi ongelma on tapa, jolla mitataan kuuntelijamääriä. Kuuntelijaksi taidetaan henkilö merkitä, jos hän kuuntelee 15min päivän kuluessa tiettyä kanavaa. Tällä Yle Puheen muutoksella Ylen tällä menetelmällä mitattu kuuntelijamäärä nousee varmasti. Todellinen Ylen kuuntelijoiden määrä kuitenkin vähenee, koska niin moni Yle Puheen aktiivinen kuuntelija joko lopetti tai ainakin vähensi merkittävästi Puheen kuuntelua. Yksi ongelma on siis se, että saat mitä mittaat. Ja Ylen johtoa ei tämä mittausmenetelmän vääristävä vaikutus kiinnosta. He pystyvät omille tahoilleen näyttämään positiivisia (vaikkakin valheellisia) kehityslukuja. |
Vastaukset
Vanha |
#64 Olen luopunut2012-01-17 15:05:19#63: M Kleemola - Re: Älyä voi olla pölötyksessäkin Minä en kuuntele urheilua enkä Olga K:ta. Tänä aamuna tein itselleni selväksi sen, että en enää jatkossa harrasta kanavilla surffailua. Surffailun tulos on ollut negatiivinen: olen menettänyt vain aikaani. Tästä lähtien kuuntelen Yle radio 1:stä Ykkösaamun ja YlePuheesta Politiikan radion, siinä minun radion kuunteluni. Aikaisemmin kuuntelin Ykkösaamun kahteen kertaan ja sen lisäksi kymmenet muut ohjelmat. Uusinnat eivät häirinneet, koska joukkoon mahtui todella hyviä aikaansaannoksia.. Ihmettelen, mikä tekee Olga K:sta niin merkittävän juontajan/toimittajan, että hänen nimensä mainitaan HS:n radio-ohjelmissa, mutta paljon paremmat juontajat/toimittajat (mm. Wistrand ja Tyykiluoto) jätetään mainitsemata. YlePuheen ohjelmatiedot mahtuvat nykyisin vajaasen kolmeen sentiin! Voisivatko kaltaiseni asiaohjelmien kuuntelijat saada kanavan, jossa olisi vain todella vanhojen ohjelmien uusintoja. Sen ei uskoisi tulevan kovoin kalliiksi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43097 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10423 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1073 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
707 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
615 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
131 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
103 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
94 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
90 Luotu: 15.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
83 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
654 Luotu: 06.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
57 Luotu: 12.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1704 Luotu: 01.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
682 Luotu: 04.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2765 Luotu: 08.04.2024
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
50 Luotu: 09.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20801 Luotu: 20.03.2025
Lastenosteopatian puolesta
805 Luotu: 21.05.2025