Adressi kristillisten arvojen ja uskonnonopetuksen puolesta
Kommentoitu viesti
vaikka ernesti. Vieras |
#38823.11.2010 16:07Ei. Kulttuurillisesti ottaen uskonnon opetus on tärkeää mutta vihaan termiä "Kristilliset arvot" Olen ateisti ja silti jotenkin ihmeellisesti olen ystävällinen, kohtelias, rehellinen ja muutenkin ihan hyvä ihminen. Ateismi ei ole uskonto vaan juurikin sitä ettei usko yliluonnollisuuksiin. Moraaliset arvot omaan jo itse mutta vastustan sitä että yritetään pakottaa nuorille uskontoa. Jumalia on useita tuhansia useissa eri kulttuureissa kautta historian ja yhdestäkään jumalasta ei ole ollut koskaan todisteita. Jumalat kuuluivat siihen aikaan kun oli puutteellinen maailmankuva. Kaikki oli ihmeellistä maagista, askarruttavaa joten piti keksiä jokin selitys maailmasta, syntyi jumalhahmot. Tiede kehittyy jatkuvasti ja ihminen kasvattaa ympäristöstään tietoa jatkuvasti, joten ei ole syytä enään uskoa satukirjan hahmoihin. Ikivanhoihin selityksiin maailman synnystä. Tämä sukupolvi on sitä sukupolvea, joka pikkuhiljaa ryhtyy luopumaan uskonnoista ja keskittymään todisteisiin pohjautuviin väitteisiin. Uskonnot syyllistävät, saavat syrjimään toisia ihmisryhmiä, syntyy vaarallisia aatteita kuten se että joku olisi "vääräuskoinen" joka on pelottavan yleinen asia ääripään muslimeillakin. On aika jättää uskonnot ja keskittyä elämään, tutkimaan ja kehittämään kuvaa maailmasta. On tieteen, logiikan ja realismin aika. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#393 Re: sellerii2010-11-23 18:15:35Olet varmaankin ihan hyvä ihminen. Heitä on ateisteissa samalla tavalla kuin kristityissä. Kristinuskon peruskysymys on tosin se, että kukaan ei ole tarpeeksi hyvä Jumalalle. Jumalan rakkaus lähetti ratkaisun Kristuksessa: vain Hänen sovitukseensa luottamalla ja uskomalla pääsee yhteyteen Jumalan kanssa niin hyvät kuin huonot ihmiset. Ateisimi täyttää hyvinkin uskonnon kriteerin: otetaan kantaa onko Jumalaa vai ei ole. Ateistilla on usko, että Jumalaa ei ole ja kristityllä tai muslimilla on usko, että Jumala on. Jumalan olemassaoloa tai olettomuutta ei ole kukaan voinut tieteen avulla todistaa. Tiede on saanut länsimaissa uskonnon luonteen. Sen nimeen vannovat monet ikään kuin he tietäisivät miten tuo sana 'tiede' edes yksiselitteisesti määritellään puhumattakaan siitä, mitä monet tieteen alat ovat mistäkin löytäneet. Yliluonnollinen on eri ihmisille eri asia. Minulle on yliluonnollista, että maailma olisi saanut alkunsa siitä, että tyhjästä räjähti jotain pysyvää. Myös se on minulle yliluonnollista, että sattumalta tapahtuneet prosessit olisivat luoneet älykkään elämän. Se on matemaattisestikin (tiede) yliluonnollista. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45854 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1880 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1470 Luotu: 16.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10640 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
401 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
331 Luotu: 26.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2379 Luotu: 22.03.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
831 Luotu: 14.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
250 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
232 Luotu: 03.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
229 Luotu: 18.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
739 Luotu: 12.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
187 Luotu: 30.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
158 Luotu: 07.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
224 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20924 Luotu: 20.03.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
128 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
125 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
121 Luotu: 18.06.2025