Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Kommentoitu viesti
asuntovelallinen ammattilainen Vieras |
#22526.11.2010 16:49Tornion tarjouspyynnössä ei ollut mahdollisuutta saada lisäpisteitä henkilökunnan kokemuksesta ja koulutuksesta = palkataan täysin uusia = kompensoidaan halpaa tarjousta pienillä palkkamenoilla. Samaan aikaan Hausjärvellä kilpailutus; vaadittiin henkilökunnan kokemusta ja koulutusta = ilmoitettu 100% yli 10 vuotta, joka ei tule pitämään paikkaansa, koska yhtiö on jo myynyt tämän henkilöstönsä usealle muulle paikkakunnalle, eikä etelä-suomessa kukaan yli 10 vuotta alalla ollut enää lähde varallaolokorvauksella ainakaan tämän yhtiön leipiin. Mutta sillä sai täydet pisteet. Mm. Tuusulan kilpailutus on markkinaoikeudessa juuri siitä että henkilökunnaksi oli kilpailutukseen listattu vanhaa kaartia, joka ei todellisuudessa edes ollut menossa kyseiseen paikkaan töihin ja osin nimiä listattu ilman kyseisten henkilöiden lupaa. Kyseessä sama Med Group, jonka "lääkärijohtoisuus" ei millään tavoin näy eikä kosketa ensihoitopalvelua muuta kuin kovan luokan bisneksen teossa. Luulisi "lääkärijohtoisuudenkin" tajuavan että sen tärkeimmän työn tekemiseen vaaditaan nimenomaan sitä osaavaa ja kokenutta hoitohenkilökuntaa. Näinhän se on sairaaloissakin ihan yleisesti tunnustettu asia. No toinen sitten on tämä surullisen kuuluisa selittelijä HES sairaankuljetus Oy, mutta se onkin sitten jo toinen tarina se. |
Vastaukset
Matti Suopajärvi Vieras |
#227 taisit tietää2010-11-26 17:45:26#225: asuntovelallinen ammattilainen - asiasta enemmänkin kuin kirjoitit. Ihan muutama oma haja-ajatus laatuasioista/palkkauksesta: Mikäli firmat haluavat kilpailla henkilökunnan laadulla he hankkivat tietysti palkkalistoilleen laadukasta työvoimaa. Sangen usein laadukas työntekijä on myös kokenut. Valitettava totuus firmojen tilinpäätöksen kannalta on se että kokeneet työntekijät osaavat myös hinnoitella itsensä hyvin. Valinta on sitten tasapainoilua työntekijän hinnan ja tuottavuuden kesken. Julkisella puolella työntekijän on vaikea jossei mahdotonta hinnoitella itseään ja osaamistaan muuten kuin anomalla kertyneitä ansaittuja kokemuslisiä. Sama pätee sairaankuljetuspuolella yksityisilläkin. Eli ne vanhimmat ja kokeneimmat ovat sielläkin kalliimpia. Kovin vaikea ei ole tämän surullisen tapauksen tarjouspyynnön luettuaan ymmärtää että henkilökunnan korkeampiin palkkoihin tai laatuun ei tässä tapauksessa tarvi/kannata panostaa kuin minimin verran. Henkilökunnan laatua ei ole pisteytetty vaan sille on asetettu vain minimivaatimukset. Suurin merkitys on palvelun hinnalla (80/100p). Koska ala on työvoimavaltainen, suurimmat kustannukset tulevat henkilökunnan palkkauksesta. Autojen / kaluston hinnat ovat kaikille jokseenkin vakiot, niissä ei merkittäviä kustannuseroja synny. Vaikka yrityksellä olisi halu valita laadukas (=kallis) henkilöstö, ei sen palkkaaminen kannata koska tarjouskilpailu voidaan hävitä. Tai sitten tullaan tekemään tappiota. Jos tässä tapauksessa henkilökunnan laadun arviointi on tarkoituksella jätetty pois kaupunki saa mitä haluaa ja case is closed, mutta jos on niinkuin itse uskon että syy on asiantuntemattomuudessa niin NYT alkaa olla viimeinen hetki korjata tilanne. Ja siihen tämä adressi pyrkii...joten linkittäkääpä vielä eteenpäin tahoille jotka voisivat ottaa osaa.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45338 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1709 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1456 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
272 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
233 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
135 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025