Salon synnytysosaston ja lastenosaston säilyttävä Salossa
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re:
Ajajia on erilaisia. Ja kaikilla, valitettavasti, ei ole varaa ottaa taksia. Myrskyjä ja huonoja kelejä Suomessa on entistä enemmän. Niin on myös uskomattomia ketjukolareita todistamassa sitä, että jotkut eivät välitä kelistä, vaan painavat liian suurilla nopeuksilla.
On aivan eri juttu mennä Turkuun hyvillä mielin vapaa-aikaa viettämään, kuin synnytystuskissa olevan rakkaansa kanssa.
Kyllä Salolla isona kuntana pitää olla oikeus omaan synnytysosastoon ja lastenosastoon.
Haluan syntyä turvallisesti,
äitini kohdusta - rauhallisesti.
Pelkään äitini puolesta,
hän on suunniltaan huolesta!
Miten minun silloin käy,
jos ei apua lähellä näy!
Haluan syntyä maailmaan,
missä lapsia rakastetaan.
Kuulkaa äitini toiveita,
ne ovat ihan oikeita!
Syntymän hetkeni voi tulla milloin vain,
apua äitini tarvitsee silloin ain.
Terveisin: Syntymätön salon seudun lapsi
Re:
On se outoa!
Ei hyväksytä ideparkkeja, koska ihmiset menee sinne autoilla.
Nyt halutaan poistaa kaikki lähipalvelut, ja halutaan, että ihmiset ajaa niiden perässä palveluihin.
Sosiaali- ja terveyshuolto on yksi suurimpia kustannuksia Suomessa. Aattelin, kun tuli uudistus, että osaisivat uudistaa oikeista kohdista. Taitaa olla liian koulutettua, käytäntöä tuntematonta ryhmää, jotka näitä uudistuksia tekee.
Olisi monta ideaa, joilla voidaan konkreettisesti toimintaa rationalisoida.
Vähän sama, että työryhmä teknologia-alalle perustetaan ilman huippuosaajia, -menestyjiä.
Re: Re: Kävellen synnytämään!
#11: - Re: Kävellen synnytämään!
Tiedetyt riskisynnytykset ohjataan jo nyt valmiiksi Tyksiin. Loppujen lopuksi on aika pieni riski asioiden mennä niin pieleen yllättäen ettei Salon sairaalasta ehditä Turkuun. Ja paljon saadaan tehtyä myös Salossa. Monesti nämä taulukot laaditaan myös hieman yliopistollisia suosivaksi, kuten tehtiin mm Tammisaaren kanssa joka lopetettiin vedoten samoihin turvallisuus syihin vaikkei siellä ollut sen enempää lapsikuolleisuutta kuin suuremmissakaan yksiköissä. Pitäisikö tässä siirtyä "turvallisuus" syistä henkilökunta vetoisiin synnytyksiin jossa äidin tunteilla ei ole väliä? Kotoisa ei tarkoita samaa kuin ammattitaidoton!
hohhoh
Suuri ei välttämättä ole se paras...
Re: Suuri ei välttämättä ole se paras...
#35: neljän äiti - Suuri ei välttämättä ole se paras...
Turvallinen synnytys tarkoittaa kattavaa päivystysvalmiutta ja vastasyntyneiden tehohoitovalmiutta. Mahdollisimman vähän vammautuneen lapsen saaminen varmaan sisältyy jonkinlaisena osana "hyvään" synnytyskokemukseen - hämyvalaistuksen sun muun höpöhöpön lisäksi? Sairaalassa synnytetään siksi että riskit äidille ja lapselle olisivat mahdollisimman pienet - ei siksi että tunnelma olisi mahdollisimman kotoisa.
Hyvät valmiudet hätätilanteiden hoitoon ei poissulje "kotoisaa tunnelmaa" tai "luonnonmukaisuutta", mitä ne sitten kenellekin tarkoittavat. Tosiasiassa synnytys ja syntyminen ovat äidille ja lapselle potentiaalisesti vaarallisia ja komplikaatioalttiita tapahtumia. "Luonnolliseen" syntymään kuuluu ahdaslantioisilla ja isopäisillä ihmisillä kohtalainen äiti/lapsikuolleisuus, jota asianmukaisella hoidolla koitetaan vähentää minimiin.
Leikkureiden ja puudutusten tarvetta ei voi ennakoida etukäteen, siksi niiden pitää olla nopeasti tarjolla ympäri vuorokauden. Kuka tahansa ekoluomuhippisynnyttäjä voi lopulta löytää itsensä hätäsektiosta napanuoran mennessä mutkalle - ja silloin minuutit saattavat olla ratkaisevia. Aika metkaa jos kodinomainen tunnelma synnytyksessä merkitsee enemmän kuin hyvät hoitomahdollisuudet ongelmatilanteessa. Mieli muuttuu aika äkkiä jos se odottamaton ikävä tilanne osuukin omalle kohdalle.
Salossa voi toki saada kaikki "kokemussynnyttäjän" toivomat fiiliksennostatuspalvelut JA turvallisen lääketieteellisen palvelun, mutta se maksaa tulevaisuudessa varmasti enemmän. Synnytystoiminnan säilyminen salossa ei välttämättä ole salolaisen synnyttäjän etu mikäli suunnitelmaan ei liity asianmukainen resurssointi.
Re: Re: Re: Re:
"Jokin aika sitten oli Tyksissä tulipalo ja osaston potilaat ripoteltiin sinnetänne. Mihin sairaalaan siirretään synnyttäjät mikäli Tyksin synnytysosastolla tapahtuisi vastaavaa?"
Meinaatko, että Salon synnäri saneerataan niin suureksi, että se pystyy ottamaan tarvittaessa kaikki TYKS:n synnyttäjät? Tai edes merkittävän osan? Ja lisäksi vielä keskolat ja tehot siirtyviä riskisynnyttäjiä varten?
Re:
Kyllä voi ja voi kannattaakin. Nyt ollaan tekemässä uutta lakiperusteista ohjeistusta synnytyksistä. Vaihtoehtoja on kolme:
1: Siirretään synnytykset sellaiseen paikkaan, jossa edellytykset täyttyvät.
2: Muutetaan Salon edellytykset uusia vaatimuksia vastaaviksi , eli päivystysjärjestelmän uudistus (joka maksaa rahaa), ja n. 300 synnyttäjää vuosittain lisää (lisää lapsia tekemään tai synnyttäjiä Saloon muualta - mutta tässähän oli se pitenevien synnytysmatkojen ongelma!)
3. Ruvetaan harrastamaan laitonta toimintaa (mutta kuka kantaakaan siitä vastuun?)
Re: yksi keino on siirtyä lohjan aluesairaalaan
lohjan aluesairaala on iso ja uudehkot hyvät tilat
Re: Suuri ei välttämättä ole se paras...
#35: neljän äiti - Suuri ei välttämättä ole se paras...
lohjalle vaan --iso sairaala ja hyvät tilat
Re: säästöä tulisi
kaikille jos------esim--lohjan sairaalassa kaikki ko.alueen synnytykset---tilaa ja uudet tilat nimenomaan--
-lohja pystyisi hoitamaan suuren synnyttäjämäärän.
miksi kunnostaa vanhaa...
This comment has been removed by the person who wrote it.
Kyse on ollut koko ajan vain Salon sairaalan synnytysosaston lopettamisuhasta ja siellä synnyttävien asemasta.
Tyks saa hoitaa omat asiansa tässä suhteessa,ei se kuulu Salolle.
| This discussion has been closed. |
Nykynainen käy ehkä 2 kertaa elämässään sairaalassa synnyttämässä. Että tuon 2 kertaa turkuun ajaminen on sitten liikaa vaadittu?
Ihmiset ajelee ihan samaa matkaa monta kertaa vuodessa lätkämatsiin, teatteriin, kaupoille, jne... Mutta jos matka turkuun on isovanhemmille liian pitkä käydä sillä yhdellä kohteliaisuuskäynnillä synnytyslaitoksella niin tarvitseeko sitten vaivautua?