Kyselyt / Kannattaisiko Suomen liittyä Natoon? / Kommentit


Vieras

#101

27.09.2016 09:12

Kaikki mikä liittyy toisen ihmisen tappamiseen ei sovi minun elämänkatsomukseeni. Isäni soti 5 vuotta ja se olkoon minun panokseni maailman rauhaan.

Vieras

#102

16.11.2016 07:02

Rahat voi käyttää omiin Suomen tarpeisiin eikä antaa jenkki asetehtaille- Se on pieni promille mikä on Suomen merkitys natossa ja Nato ja amerikka on pahin sodan lietsoja- 99,99% kaikista sodista ja hässäköistä loppus jos Jenkkit pistetään porukalla kuriin-


Vieras

#103

01.01.2017 19:51

En lähetä poikiani toisiin maihin taistelemaan!!!! Meillä on hyvä ja uskottava puolustus omasta takaa. Armeijalle tarvittavat määrärahat taattava. Armeija kasvattaa ja kouluttaa myös nuoria elämää varten. Hienoa sekin!
Äidinrakkaus

#104 Re:

01.01.2017 19:53


Vieras

#105

02.01.2017 18:10

Koska Jenkit ovat sikoja, aiheuttavat sodan vielä, härnäämällä hääräämällä joka paikassa

Vieras

#106

14.03.2017 14:55

Suomen pitää pyrkiä pysymään neutraalina, puolueettomana maana eikä alistua sätkynukeksi suurvaltojen välisiin asioihin. Maailmaan tarvitaan enemmän rauhaa tukevia puolueettomia maita eikä aseellisia leiriytymiä.
\\o//

#107 Re:

20.04.2017 18:22

#10: -  

Ukrainakin oli hyvä kaveri Venäjän kanssa. Ja miten kivasti siellä nyt meneekään...

Paasikivi ja Kekkonen toimivat ajan vaatimalla tavalla. Niin pitäisi nytkin toimia. Yksikään Nato-maa ei ole ikinä joutunut hyökkäyksen kohteeksi.

Oma puolustus on ikävä kyllä utopia, jonka varaan ei voi kriisitilanteessa laskea. Jos halutaan varmistaa rauha jatkossakin, on ainoa vaihtoehto liittyä Natoon. 


Vieras

#108

23.05.2017 07:48

Suomestahan tulisi silloin lähin NATO maa mihin voisi hyökätä ensimmäiseksi jos isot pojat alkaisivat uhittelmaan keskenään eli Suomi olisi vain valtapelin pelinappula.


Vieras

#109

02.06.2017 17:11

No ei, koska parempi meidän on pysyä näin.
rauha, ei sota

#110

27.12.2017 11:50

Suomeen valtiolla ei ole ylimääräistä raha, se kuka kannnatta voi maksa omasta tilistä


Vieras

#111

02.01.2018 21:32

Mitä teemme natolla, kun ei edes itsenäisyyttä ole puolustettavana. Noita eduskunnan kyrpiäkö tässä pitäisi puolustaa muka, jotka ansaitsee kansan halveksunnan ja kuolemantuomion

Anonyymi

#112

16.01.2018 16:21

pohjoiskorea ja venäjä uhkaa

Vieras

#113 Suomi EI-koskaan Natoon!

30.01.2018 00:11

Suomen ei kannata liittyä Natoon koskaan ikinä milloinkaan!

Miksi: Koska veli-venäläiset eivät siitä "mitä ilmeisimmin" tykkää!

Mottoni on aina ollut itäsen naapurmaan suhteen: "Nukkuvaa karhua ei kannata herättää...!"


Vieras

#114

23.09.2018 17:51

Ei Nato rauhan tae ole

Vieras

#115

25.10.2018 09:05

NATO
puolustaa meitä
konflikteissa,
joihin emme ilman NATOA
koskaan joutuisi.

—Anna Kallio

Vieras

#116

30.10.2018 07:50

EI NATOA, EI MAAHANMUUTTAJIA !!!!
Laittakaa päättäjät pienituloisten eläkeläisten asiat kuntoon ettei heidän tarvi käydä pyörätuolilla ruokajonoissa.

Vieras

#117

30.01.2019 23:22

Ehdottomasti pysyttävä ulkopuolella täsä sotilasliitosta!
syntyperäinen suomalainen

#118

18.02.2019 05:54

Olisihan se pelote ryssää vastaan, mutta taitaa olla meille liian kallista.


Vieras

#119

22.02.2019 08:42

Se tästä puuttuisikin, että Suomi yhtyy Amerikkaan ja Putin uhkailee ohjuksillaan vieressä. Se olisi Suomen loppu, jos sota syttyy Trumpin takia.

KYRPÄ

#120 NIIN WERFHMAHTISTA .. EIKU NAZ,, TOTA NOIN (NATOSTA)

10.07.2019 02:42

JO KEKKOSEN AIKAAN OLI POHJOIS KOREA JA VENÄJÄ DIILEJÄ JA  NUUBIA-BISNEKSIÄ EIKÄ SOOMI SILLOIN TARVINNU SEN ENEMPÄÄ JENKKEJÄ KU JENKIT MEITÄ , KEKKONEN KU JOI NÄÄKS RYRRÄT HUMALAAN JA 5 PULLON JÄLKEEN : KLIN (TYHJÄ SEINÄÄN) MITÄ , LOPPUKS TÄÄ JO ? (VENIJÄLÄINEN VODGA 90%) , JA HUROSHOW LAATTAA LATTIALLA JA LOPUT BERIJAT SAMMUNU LATTIALLE

 

 卐 KEKKONEN 卐 OLI VIIMENEN PYSTYSSÄ , JOTEN SOOMI ''SELWIS''

 

VENÄJÄLLÄ POLITIIKKA ON NÄÄKS NIINKU SUOMESSA ENNEN :PULLON POHJASSA

 

JA SIKS MINÄ ÄÄNESTÄM PAAVO VÄYRYSTÄ , KU JATKAA KEKKOS LINJAA

 

JUOPPO SEKIN

 

NIINKU  ME KAIKKI

 

KEKKONEN AMPU SENTÄÄN VAAN 200 RYSSÄÄ OMIN KÄSIN

 

JA PUUKOLLA KU PADIT LOPPU !

 

*EI SEN PUOLEEN TAPPO MARSKIKI SATOJA RYSSIÄ , *MUTTA ;KAKSINTAISTELUSSA LÄHINNÄ 1917 JA 1939

 

KU JUOPUNU RYSSÄ SANO SUOMEE : TÄÄ ON PÁSKÁ MAA  : KEKKONEN NIITTAS NAAMAAN

-KU ALKO STALINISTA MASOO

 

SAI MONI SUOMIKI , KUTEN KOKOOMUS KU PÁSKAA JAUHO (KAUPALLIS NUOR FASISMIA)

KEKKONEN OLI AITO FASISTI NÄÄKS!

 

*SIT EI KELVANNUKAAN HIMASSA MASHOILLA KUKA OLI TINTANNU MUSTAN SILMÄN (HURUSHOW):HEI SERGEI MISSÄ HAMPAAT?

 

NIIN WERFHMAHTISTA .. EIKU NAZ,, TOTA NOIN (NATOSTA)

 

´´MARSKI:ANTISEMITISMI ON PÉRSEESTÄ  JA TÄYSIN SOPIMATONTA SUOMEEN JA SUOMI EI ANNA YHTÄÄN JUUTALAISTA SAKSAAN

-JA JUUTALAISET PYSYY SUOMEN ARMEIJASSA!´´

 

HITLERILLE KU EHDOTTI MARSKILLE SYNTYMÄPÄIVÄNÄ ETTÄ ''HOITAA'' SUOMEN JUUTALAIS ONGELMAN 10% VÄESTÖSTÄ JA 50.000 SOTILASTA AUSWISTIIN POIS  (TUHOTTAVAKSI)

 

MARSKIN VAHVUUDESTA RYSSÄÄ VASTAAN JA KERTO SAMALLA TUHONNU JO 2MILJOONAA RYSSÄÄ EKANA 2 VIIKKONA (OPERAATIO BARBAROSSA)

 

MARSKI PÄÄTTI SILLOIN JO ETTÄ OLI TUHOON TUOMIITTU JUTTU ADOLFIN CAMPANJA , KU RYSSIÄ NÄÄKS RIITTÄÄ LOPUTTOMASTI

 

lähde:*MARSKIN PUHEET HITLERILLE JUNASSA , GRAMOFONILLE NAUHOTETTU

-MARSKI TYKKÄS KOLLEKTOIDA PUHEITAAN JA HITLERIN KUTEN MUIDENKI MERKKI HENKILÖIDEN PUHEITA ´´>TOSIN SALAA HITLERIN TIETÄMÄTTÄ

 

MARSKI KUSETTI HITLERII 10 / 0

NIINKU FRANKOKI , ETTEI SEN PUOLEEN

:l)>

KYRPÄ

#121 NIIN WERFHMAHTISTA .. EIKU NAZ,, TOTA NOIN (NATOSTA)

10.07.2019 03:22

OLI MUUTE MARSKIN SYNTYMÄ PÄIVÄ SILLOIN JA KAKS VIIKKOO BARBAROSSASTA HITLER TULI TOIMAAN SYNTTÄRI LAHJAA MARSKILLE SUOMEEN

 

HITLER ARVOSTI MARSKIA SUURESTI JA FANITTI

 

HITLERIN SILMISSÄ MARSKI OLI TOSI KOVA SOTUERI

OLIHAN MARSKI TAPPANU SATOJA RYSSIÄ JA SOOMI SELVINNY TALVI SODASTA ILMAN SAKU APUA

 

SUOMI HYÖKKÄS VENÄJÄÄN  MUUTE SAMAAN AIKAAN KU SAKSAKI OPERAATIO BARBAROSSASSA 1941 SIITÄ --->JATKOSOTA AINA 1944 KUNNES SUOMI SITTE SAI TARPEEKSEEN ''NATO'':STA

 

---SEN AJAN ANTI KOMINTERN

 

ETTEI JENKIT VAAN YLI ARVIOI SUOMALAISII NIINKU HITLER TEKI , HITLER LUULI SUOMALAISII SUPER SOTUREIKS KU 200 TUHOO VAAN SATATUHATTA JA MAKSO SIITÄ VAAN 3 VALTAKUNTANSA ,JA MUUTTI SIKS SUUNNITELMAANSA ´´MOLOTOW - RIBBENTROW´´

SUUNNITELMAANSA

 

AJATTELI NÄÄKS ET KYLLÄ SUOMEN SUPER SOTURIT HOITAA VENÄJÄN MILJOONA ARMEIJAN

 

NO , SUOMIPA PÄÄTTI HÄVITÄ JA OLLA POMMITTAMATTA LENIN GRAD IA  JA JOUKOT EI SUOSTUNU YLITTÄÄ RAJOJA RYSIIN ´´*ET SE SIITÄ BARBAROSSASTA SUOMEN OSALTA

 

MARSKI :NY MENTIIN KOHTI RYSSII, YLI VAAN

 

VETERAANIT:EI KÄY , VANHAT RAJAT! PITÄÄ , YLI EN ASTU!

 

TARVITTIIN VAAN ''SOTA SÄPÖ'' (MP.) SAAMAAN JOUKOT PARILLA NISKA LAUKAUKSELLA BARBAROSSAAN MUKAAN

 

TAIS KUOLLA ENEMMÄN KU RYSSÄ TAPPO SIIHEN AIKAAN

 

SUOMALAISET HALUS VAAN OMAT ALUEENSA TAKAS EIKÄ MARSKIN ''SUUR SUOMEEN'' VENÄJÄN PALOJA DIKATTU

 

JA PORUKKAA KUOLI ENEMMÄN BUNKKEREITA VALLATESSA KU PUOLUSTAESSA JA RYSSÄ OLI TAAS JUOKU HAUDOISSA YHTÄ KOVA PUOLUSTAJA KU SUOMI RYSSÄN HYÖKÄTESSÄ

 

TOISAALTA SUOMELLA EI OLLU VÍTTUAKAAN TANKKEJA

 

 

JA LENTÄJÄT KI OLI PESANTEJA SUORAAN PELLOLTA , MUTTA ERITTÄIN KOVIA KU TORJUVAT KERAN BRITTI HYÖKKÄYKSEN 1942 TORBEDOFIKTER HELSINGIN SATAMAAN , KUKAAN EI PALANNU KOSKAAN EGLANTIIN TAKAS NIISTÄ

 

LENTSIKAT 100 (1WW. JA FARMARIEN OMIA MAASUTU LENTOKONEITA )

TYKIT 500

TANKIT (ALLE) 100

LAIVAT 10(PIKKU BAATTEJA PARILLA KANUUNALLA)

SUBBARIT 5(1WW. SUOMEN OMIA ITE TEHTYJÄ)

JOUKOT 500.000+100.000 (VIERAS MAALAIS TAISTELIJAA)

 

RYSSÄ

LENTSIKAT 5000

TYKIT 100.000

TANKIT 10.000

LAIVAT 1000

SUBBARIT 100

JOUKOT 100.000.000 (SUOMEEN VAAN ''5M. PAINE'')

 

SOOMEN ASEISTUS

VARSIJOUSI30%

MUSKETTI30%

KIVÄÄRU30%(SUUSTA LADATTAVA TAI SWEDUN VANNHOJA)

 

SYTKYLLÄ SYTYTETTÄVIÄ MUSTARUUTI KRANAATTEJA (  :(ONNETTOMIA )

EI KELVANNU MIHINKÄÄN

 

AUTOT / REKAT:HÄKÄPÖNTTÖ!

 

VASTA1941PAREMPAA ASEITUSTA JA KIVÄÄRIT OLI RYSSÄLTÄ SOTA SAALISTA

UNIHORMU AINOASTAAN UPSEEREILLA EI KÄ NIILLÄKÄÄN KAIKILLA:SIKS OLI KOKARDIT NIIN KU BRITEILLÄ JA HIHANAUHA MISSÄ SININEN SWASTIGA NIIN TIES KUKA ON KUKA JA KUKA RYSSÄ

 

RYSSÄT HYÖKKÄS VAAN HAMEESSA KU STALIN TUUMAS:MAKSAA5$ MUT FARKUT 30$

 

RYSSÄT TULI KORPEEN SUORAAN SITEISTÄ JA NIITÄ OLI VASTASSA VAAN METSÄLÄISII

MITKÄ METSÄSTÄNY RUOKANSA KOKO IKÄNSÄ METÄSTÄ

*EI TEITÄ

*EI SÄHKÖä TAI KATU VALOITUSTA

*KORPEA , SUOTA , VUORIA

*EI MC DONALSEJA TAI BIG MÄGII NIINKU MOSKOWASSA

-RYSSÄ KUOLI NÄLKÄÄN SUOMESSA

 

SIINÄ SUOMEN SELWIYTYMIS SALAISUUS , EN USKO ET TOIMII NYKYÄÄN

 

 

KYRPÄ

#122 INTTI ON HOMO HINTTI ! ;)

01.08.2019 15:13

Kannattaisiko Suomen liittyä Natoon?

 

 

KANNATTAISKO SUOMEN LIITTYY HOMOON

 

(KUTEN KREIKKA ? KENTIES)

 

 

janne kananen
mikkeli

#123 nato

18.11.2019 14:42

vahvoja jäseniä                             esim britit


Vieras

#124

25.11.2019 14:30

vahvoja jäsenmaita naton singaalitiedustelu tuki kohtia pitäs ottaa suomeen ps suomelle oma tiedustelupalvelu sekä singgaalitiedustely yhteistyätä usan ja eu kanssa
tuen natoa

#125 good nato

25.11.2019 14:33

vahvoja jäsenmaita naton singaalitiedustelu tuki kohtia pitäs ottaa suomeen ps suomelle oma tiedustelupalvelu sekä singgaalitiedustely yhteistyätä usan ja eu kanssa